top of page

КАЛЕЙДОСКОП ПОДІЙ

І.П. Котляревський - зачинатель нової української літератури 9 клас Літературний салон (учитель У


IMG_0016.jpg

Сфера професійних та особистих інтересів: Учитель-методист, «Відмінник освіти України»; наставник переможців Всеукраїнських, обласних, районних конкурсів та олімпіад з української мови та літератури.

Висвітлення свого досвіду роботи та досвіду вчителів-колег школи і району у пресі (г. «Вісті», ж. «Все для вчителя»). Створення програми факультативного курсу «Ділове українське мовлення» (10 клас), освітнього посібника «Новітні технології сучасного уроку», проведення районних конференцій учителів-словесників, участь в обласній науковій конференції «Рідна мова».

Предмет: українська література

Тема: Емоції та почуття інтегровані навчальні дисципліни: література, образотворче мистецтво, театральне мистецтво, народознавство.

Фрагменти уроку:

Вчитель: Кінець 18 – початок 19 століття… Незважаючи на важку добу в історії України, виникає і розвивається нова українська література: Уявімо собі салон, де зібралися історики, літературознавці, мистецтвознавці.

Про що говорили у таких салонах? Про політику, літературу, мистецтво, розповідали різні життєві історії, декламували.

Отже, запрошуємо присутніх салону до розмови.

Вправа: Діалог із письменником.

Іване Петровичу, розкажіть будь ласка, що наштовхнуло Вас на думку написати славнозвісну «Енеїду»?

Саме наш народ і наштовхнув мене на думку написати цей твір. Кріпацтво, тяжке життя, знищення Запорізької Січі, знівечення української культури, тужливі звуки бандури стогоном – прокляттям вразили мене в сам кільки може тривати без просвітня ніч? Невже народ з такою багатою поетичною душею так і залишиться безсловесним? Не бувати цьому! Українське слово має пролунати гідно, дужо, на весь світ! Так з’явилась на світ моя «Енеїда».

Для чого Ви використали сюжет Вергілія?

Я передягнув його героїв в український одяг, показуючи життя на Україні у 18 столітті, доказав, що наш народ самобутній.

Вправа:

  • Інсценізація уривків із творів І.П. Котляревського:

а) Перша зустріч Наталки з возним;

б) Розмова Терпилихи з донькою. Згода на одруження з возним;

в) Розмова возного з виборним;

г) Знайомство Петра з Миколою;

д) Розмова Низа та Евріала;

є) Монолог москаля.

  • Художники показують ілюстрації з творів, героїв впізнають.

Вправа:

Народознавці зачитують цитати з творів, а присутні доказують, яка риса народності тут спостерігається. Або на питання «В чому народність творів І.П. Котляревського?» заповнюється таблиця «Риси народності».

Вправа:

Визначити письменників серед гостей салону – письменників, яким І.П. Котляревський допоміг розкрити крила для нестримного лету в майбутнє. Виступи уявних: Т.Г. Шевченка,

І. Франка,

М. Коцюбинського,

П. Мирного,

О. Олеся

їх висловлювань, віршів про І.П. Котляревського.

Вірш учениці Ярової Ірини, присвячений письменникові.

Вправа:

Схема методу:

Я думаю…

Тому що…

Відповідь на питання: Чи можна вважати І.П. Котляревського зачинателем нової української літератури?

ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ

ЗА ТВОРЧІСТЮ І.П. КОТЛЯРЕВСЬКОГО.

УРОК – ГРА «ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК»

Мета: узагальнити, систематизувати і оцінити знання учнів з літератури за творчістю І. Котляревського, розвивати мовлення і мислення, пам'ять, артистизм, виховувати любов до рідного слова, повагу до талановитості митців – класиків, розвивати вміння групової роботи, колективізм.

Тип уроку: гра «Щасливий випадок»

Хід уроку

  • Вибір команд

  • Гра «Щасливий випадок»

Гейм 1 «Далі, далі...»

За 1 хвилину команда повинна дати найбільшу кількість правильних відповідей. (На дошці епіграф гри)

Будем, батьку, панувати,

Поки живуть люди;

Поки сонце з неба сяє,

Тебе не забудуть.

(Т.Г. Шевченко)

  • Коли народився І. Котляревський? Де? (9 вересня 1769 р. в Полтаві).

  • З якого роду була мати письменника? (З козацького роду Жуковських).

  • Що найбільше любив Іван Петрович, коли навчався у дяка? (Читати книжки і слухати кобзарів).

  • Який навчальний заклад не закінчив і чому? (Полтавську духовну семінарію з 1780 по 1789 р., помер батько).

  • Яке прізвисько було у Котляревського в семінарії, чому? (Римач, бо гарно підбирав рими).

  • Гра, га якому музичному інструменті була для нього відразою? (на скрипці).

  • Хто письменника наштовхнув на написання «Енеїди»? (народ, лірики, кобзарі, які співали про жорстокість Катерини II щодо простого люду українського).

  • З якою метою починає писати «Енеїду»? («Треба гартувати народний дух до бою»).

  • Скільки років пише поему? (30 років з 1794-1825/1826 р. р.).

  • І. Котляревський від повсякденної нудьги тікав у світ честі й відваги ? Куди це? (Записався в армію, де пробув 12 років 1796-1808 р.).

  • Ким був в армії, за то що цінували? (Офіцером, за кмітливість, хоробрість, дипломатичний хист).

  • Чому вигнали з армії? (Висловив обурення за покарання киян-ополченців, які за допомогу російським військом одержали не обіцяну землю, а батоги).

  • Ким працював І. Котляревський у Полтаві з 1810 р. ? (Наглядачем будинку виховання дітей бідних дворян).

  • Чим особливі для Івана Петровича роки з 1812 по 1817 р. (Був на війні з Наполеоном, став майором).

  • З 1818 по 1821 р. р. стає директором якого закладу? (Полтавського театру).

  • Які п’єси написав і коли? («Наталка Полтавка», 1819 р., «Москаль-чарівник»).

  • Ким призначили І. Котляревського у 1827 р.? (Попечителем лікувальних і благодійних закладів Полтави до 1835 р.).

  • Рід Котляревських був з вихідців із Запорізької Січі, скільки колін він сам нарахував? (15).

  • Яку найвищу посаду мав Іван Петрович? (Церемоніймейстер шляхецтва України – оформлював документацію. Займав найвищу посаду серед найбагатших людей краю, але сам був найбідніший серед них: мав ділянку землі (луку) 2 родини кріпаків, яких відпустив згодом на волю).

  • Коли помер письменник громадянин? (10 листопада 1838 р.).

Гейм 2 «Заморочки з діжки»

Ведучий пропонує членам команд по черзі виймати фішки з діжки. Номер фішки – номер питання. Правильна відповідь 3 бали(не повна – 1 чи 2 бали). Якщо не відповідає команда, питання передається іншій команді.

  • Коли вперше була надрукована повністю «Енеїда» І. Котляревського? (1842 р. у Харкові після смерті автора)

  • Що таке травестія? Травестією чого є «Енеїда»? (Травестія з фр.: переодягання, зображення античних образів у певних аспектах української дійсності. Травестія «Енеїди» Вергілія ).

  • Жанр «Енеїди» Котляревського? (Ліро-епічна, травестійно-бурлескна, героїко-комічна поема).

  • Ідея твору? (Засудження жорстоких панів, хабарництва чиновників і протиставлення їм незалежних веселих і буйних троянців-запоріжців).

  • Скільки частин у творі? (6).

  • Яким постає у творі Еней ? (Відважний, хоробрий ватажок, вмілий організатор, здатний на дипломатичні стосунки з Латином).

  • З ким відправився Еней на той світ? Що наказав йому батько Анхіз? (З Сівіллою – Бабою-Ягою. Анхіз каже, що від Енея піде великий рід в Римі,буде всім світом управляти, жити як в раю).

  • Олімп і всі Боги – хто це у Котляревського? (Олімп – столична канцелярія - департамент, де серед чиновників бачимо хабарництво, інтриги, байдужість до нарду. Боги – чиновники-хабарники).

  • Кого показано в образі цариці Цірценії? (Катерину II ).

  • Які народні обряди показує І. Котляревський в «Енеїді»? (Вечорниці, поминки, ворожіння дівчат, народні забави).

  • Хто такі Низ і Евріал, який героїчний подвиг зробили? (Побратими-козаки, що пробрались у ворожий табір і вбивали ворогів, але вже повертаючись, Евріал був убитий, а потім і Низ, коли той - вбивав вбивцю).

  • З ким воював Еней, чому? (З Турном, за дочку Латина).

  • Чому «Енеїду» називають енциклопедією народного побуту?

  • Значення «Енеїди» Котляревського?

Гейм 3 «Темна конячка»

Про кого ці слова і звідки взяті, хто сказав їх?

1.Прямий, як сосна,величавий,

Бувалий,здатний,тертий,жвавий.

(Еней перед боєм з Турном)

2. Товстий,високий,кучерявий,

Обточений, як огірок…

(Турн з «Енеїди»)

3. «Красива, розумна, моторна, до всякого тіла дотепна…» (Наталка з «Наталки Полтавки», каже Виборний)

4. «Славний,гарний,добрий,проворний,роботящий…» ( Петро з «Наталки Полтавки», каже Виборний)

5. « Сирота – без роду, без племені, без таланту і без приюту …» (Микола з «Наталки Полтавки», сам про себе каже)

6. « Добра і вірна жінка, тільки дуже жива, жартівлива і глузлива» ( Тетяна з « Москаль – чарівник», каже їй чоловік Михайло)

7. « Хитрий як лисиця, і на всі сторони мотається …» ( Виборний Макогоненко з « Наталки Полтавки», каже Микола)

8. « Мудріша від царя Соломона, а краще од прекрасного Йосифа…» (Наталка каже Виборний)

Гейм 4. Гонка за лідером

За 1 хвилину, хто більше по черзі.

  • Жанр п’єси «Наталка Полтавка»? ( Соціально – побутова п’єса)

  • Який кульмінаційний момент у п’єсі «Наталка Полтавка»? ( Відмова Возному Наталки,коли прийшов Петро)

  • Якою мовою написані твори Котляревського? ( Живою народною розмовною мовою)

  • Скільки пісень у п’єсі «Наталка Полтавка»? (20)

  • Які народні жартівливі пісні лунають у п’єсі? ( « Ой, під вишнею, під черешнею», «Дід рудий, баба руда»)

  • Кому подає Наталка рушники? Чому? (Возному, бо жертвує собою заради спокою матері)

  • Хто умовляє Наталку і її мати, щоб Наталка вийшла заміж за возного? ( Виборний)

  • Яка є мова возного? ( Суржик рос.-укр. Слів з канцелярськими жаргонами)

  • Ким є Петро і Микола?(Сироти)

  • У чому показує автор силу кохання Петра? (Віддає їй зароблені гроші)

  • Чому Возний відмовляється від Наталки? (Заради палкого великого кохання)

  • У чому таємниця живучості п’єси?

 
 
 
bottom of page