Система роботи з філологічно обдарованими дітьми
- Viddilukrfilolog
- 27 січ. 2016 р.
- Читати 4 хв
Побутує думка, що генії народжуються раз у сто років. Однак психологи цілком спростовують її і запевняють, що генії народжуються значно частіше. Усе залежить від того, чи вчасно ми розпізнали юне дарування і чи надали йому кваліфіковану підтримку. Переконана, що обов’язок учителя знаходити обдарованих. Саме тому впродовж 4 років працюю над темою «Система роботи з філологічно обдарованими учнями».
Мета і завдання: задоволення освітніх запитів обдарованих дітей, їх підтримка до здобуття вищої освіти ,пошук шляхів поліпшення якості навчання через впровадження інноваційних педагогічних технологій ,які передбачають розвиток творчих здібностей.
Обдарованість – складне, багатогранне явище. Кожна обдарована дитина – індивідуальність, що потребує особливого підходу. Саме тому навчання і виховання обдарованих учнів необхідно здійснювати з опорою на наступні дидактичні принципи:
індивідуалізації і диференціації навчання;
довіри і підтримки;
залучення обдарованих учнів до участі в житті школи.
Система роботи з виявлення обдарованих дітей включає в себе:
* попередню діагностику сформованості інтелектуальних умінь;
* спостереження за роботою учнів на уроках, під час позакласних заходів;
* аналіз результатів виконання самостійних, творчих робіт;
* аналіз результатів участі учнів в олімпіадах, інтелектуальних змаганнях тощо.
Робота з обдарованими дітьми вимагає належної змістової наповненості занять, зорієнтованості на новизну інформації та різноманітні види пошукової, аналітичної, розвиваючої, творчої діяльності.
Формами роботи можуть бути групові та індивідуальні заняття на уроках і в позаурочний час, факультативи. Зміст навчальної інформації має доповнюватись науковими відомостями, які можуть одержати в процесі виконання додаткових завдань у той же час, що й інші учні, але за рахунок вищого темпу обробки навчальної інформації.
Серед методів і прийомів інтерактивного навчання особливу увагу приділяю інтелектуальним іграм. Педагогічна гра має істотну ознаку – чітко поставлену мету навчання та відповідні їй педагогічні результати, які можуть бути обгрунтовані. Ігри виховують самостійність, формують певні естетичні та світоглядні позиції, співробітництво, комунікативність. Основні функції навчальних ігор:
розширюють кругозір,
використовують знання, уміння й навички на практиці,
розвивають пам'ять, увагу, мислення, творчі здібності.
За ігровою методикою розрізняють такі ігри: предметні, рольові, ділові, сюжетні, драматизаційні, імітаційні, операційні, змагання.
На кожному етапі уроку можна використовувати різні активні та інтерактивні технології навчання, методи та прийоми розвитку критичного мислення.
На початку уроку можна використати такі ігри: «Дивуй!», «Фантастична добавка», «Асоціації на дошці», «Кросворди», «Джерела інформації» та інші. Домашнє завдання можна перевіряти дуже відповідально, але в несерйозній формі. Усі діти люблять грати, тому ігрові моменти можна провести і в 5-му, і в 10-му класах. Для них це буде гра, а для нас – методичні прийоми .
Наприклад, можна провести інтелектуальну розминку, ігри «Вірю –не вірю», «Так – ні», «Лицарський турнір», «Диктант для «шпигуна», «Сніжна куля», «Світлофор», «Лото», «Сейф мовних знань», «Дуель», «Правописна селекція» , «Консонантизм» та інші.
Вивчаючи основні поняття нової теми, можна проводити «Понятійні диктанти», «Термінологічні розминки». Для того, щоб закріпити нову термінологію, можна застосовувати ігрові методичні прийоми «Слабка ланка», «М’яч зі словами», «Бачено – небачено», «На смак і колір», «Пізнайко».
Можна запропонувати й ігрові прийоми роботи з текстом підручника: «Вартові», «Акторська майстерність», « Шпаргалки», «Шерлок Холмс», «Театр «мім», «Філософи» та інші.
Існують ігрові прийоми для узагальнення знань: «Репортери», «Створи текст», «Пастка», «Тріада тетрад», «Слідами власних помилок», «Перепишу параграф по-своєму», «Сходження до Мовного Ідеалу», «Машина часу» та інші.
Саме гра враховує вікові та індивідуальні особливості учнів, у яскраві тони забарвлює емоційне тло уроку чи будь-якого заняття, формує пізнавальну активність, самостійність, дає змогу раціонально використовувати час. За допомогою гри учні засвоюють навчальну інформацію на 70%.
Мабуть, кожному вчителеві довелося переконатися, що гра – найбільш емоційна форма здобуття знань, вона дає дитині радість, створює ситуацію успіху і водночас забезпечує мовний розвиток. Форма гри найбільш вдало розкріпачує дитину, знімає її скутість, бо ж помилки, яких учень припускається під час гри, не дошкуляють так сильно, як під час звичайних вправ. До того ж учитель у грі не контролер, а гравець або ведучий, що додатково полегшує спілкування на уроці.
Отже, шановні колеги, набір методичних прийомів можна продовжувати до безкінечності, у кожного вчителя є ті «родзинки», які роблять урок цікавим, неповторним, ефективним, таким, що запам’ятовується. До вашої уваги найпростіші інтелектуальні ігри, які можна використати на будь-якому уроці.
Додаток 1
Учитель. Я рада вас вітати на уроці української мови. Переконана, що людина ніколи не повинна зупинятися ні у своєму навчанні, ні у творчості. Отже, невпинний пошук – це потреба душі.
Простягніть долоню. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. А тепер простягніть іншу долоню. На неї я покладу і подарую вам свою любов, терпіння та повагу. А тепер давайте обміняємося дарунками (доторкніться долонею до долоні). Чи відчули ви тепло? (Так) Давайте подаруємо його своїм однокласникам (прикладіть свою долоню до долоні сусіда) і побажаємо один одному доброзичливості, старанності, наполегливості й творчої наснаги. Подивіться, яке велике коло утворилося. Сподіваюся, що сьогоднішній урок буде результативним, принесе нам не тільки нові знання, але й задоволення від колективної праці, бо разом ми сила.
Працюючи в групах, кожен із нас зможе продемонструвати свої знання, здібності, уміння. Будь ласка, розподіліть ролі (спікер, секретар, посередник, доповідач).
Основні принципи роботи в групах:
«ми» так само важливе, як і «я»;
я можу досягти своїх цілей, якщо ти досягнеш своїх;
допомагаймо один одному
оцінка групи – оцінка кожного.
«Сейф мовних знань»
Завдання: запишіть у вигляді коду цифри, що супроводжують слова, у яких вживається літера и.
Методична цінність: гра створює умови для практичного закріплення теоретичного матеріалу з різних тем, сприяє виробленню швидкої реакції, розвиває вміння ощадливо витрачати інтелектуальні зусилля.
«Дуель»
Завдання: учитель наводить слова російською мовою, чимскоріше пригадати й назвати український відповідник.
Методична цінність: гра розширює словниковий запас учнів, збагачує його власне українськими лексемами, сприяє усуненню з їхнього мовлення іншомовних вкраплень, розвиває увагу.
«Консонантизм»
Завдання: за літерами на позначення приголосних звуків установіть потрібні слова та запишіть.
Методична цінність: гра тренує увагу, розвиває аналітичні здібності, кмітливість, розширює словниковий запас, удосконалює правописні навички.
«Правописна селекція»
Завдання: підкреслити слова, у яких допущені орфографічні помилки.
Методична цінність: гра дає змогу закріпити правописні навички, піднести їх до ступеня автоматизму, розвиває вміння працювати швидко та якісно, тренує пам'ять, увагу, розвиває спостережливість.
«Антисуржик»
Завдання: «очистити» словосполучення від суржикових елементів.
Методична цінність: гра сприяє виробленню у школярів поняття нормативного мовлення, розуміння обов’язкового дотримання вимоги чистого, незасміченого чужорідними елементами мовлення, привчає бути уважними в мовленнєвій діяльності, автоматично розмежовувати елементи різних мов, а також виховує наполегливість, зосередженість.
Comentarios