Фольклорно-етнографічна експедиція в селі Майдан Словʼянського району
- Viddilukrfilolog
- 30 лист. 2016 р.
- Читати 2 хв
Останній день осені для учасників фольклорно-етнографічної експедиції видався казковим. Ранок неочікувано зустрів їх невеличким снігом та морозцем. А ще незвичайною стала зустріч із берегинею народних звичаїв і традицій Чалою Людмилою Семенівною (дівоче прізвище – Куценко), яка народилася 30 листопада, 76 років тому, у селі Петрівці (пізніше – Майдані) Словʼянського району Донецької області. До затишної господи Людмили Семенівни й завітали учні Прелеснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Черкаської територіальної обʼєднаної громади зі своїм учителем Панченко Іриною Вікторівною, студенти Донбаського державного педагогічного університету на чолі з Жижченко Ларисою Борисівною, викладачем кафедри української мови та літератури ДДПУ, кандидатом філологічних наук, та Попова Тетяна Юріївна, методист відділу Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України.
Організатор і керівник експедиції Панченко І. В. – людина, щиро закохана у свою справу, дітей, Україну. Декілька років педагог очолює науково-дослідницьку діяльність школярів українознавчого спрямування, що є складовою національно-патріотичного виховання молодого покоління. Ірина Вікторівна не вперше здійснює з учнями та студентами мандрівку до оселі Чалої Л. С.
Цього разу для дослідження була обрана народна медицина. Добре продумані питання анкети, невимушене спілкування – усе робило розвідку цікавою та корисною. Людмила Семенівна розповіла про лікувальні властивості продуктів тваринного, мінерального та рослинного походження, розкрила секрети використання народної медицини під час догляду за немовлятами, які треба знати дівчатам – майбутнім мамам. Розповідь цієї жінки сповнена тепла, доброти, любові, що передавалися й учасникам експедиції.
Людмила Семенівна – майстриня вишивки. Свій талант успадкувала від мами й передала доньці Олені Леонідівні Рахмаіловій, яка працює вчителем образотворчого мистецтва Прелеснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Олена Леонідівна провела майстер-клас для присутніх щодо виготовлення разків намиста, браслетів. Кожен отримав велике задоволення від спілкування, від набутих умінь та можливості мати власноруч виготовлену прикрасу.
Чала Людмила Семенівна – привітна господиня, тому не обійшлося без частування гостей традиційними українськими стравами та напоями: духмяним хлібом, смачним борщем, холодцем із хроном, узваром… А від учасників експедиції – слова подяки та подарунки для великої жінки, гарної людини, сподівання на нові зустрічі.
Відділ української мови та літератури Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти щиро вдячний Панченко Ірині Вікторівні за надану можливість долучитися до участі у фольклорно-етнографічній експедиції, за відданість, професіоналізм у справі національно- патріотичного виховання учнівської та студентської молоді Донецької області. Так тримати!