Творча спадщина Т.Г.Шевченка як чинник реалізації національно-патріотичного, громадянського та істор
- Viddilukrfilolog
- 24 бер. 2017 р.
- Читати 3 хв
«Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.
Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не гідний пошани»
М.Рильський
Зміна суспільної формації, здобуття Україною незалежності зумовили потребу духовного відродження нації, яке неможливе без знання своєї історії, своїх національних коренів.
Становлення української державності, побудова громадянського суспільства, інтеграція України у світову та європейську спільноту передбачають орієнтацію на Людину, її духовну культуру й визначають основні напрями виховної роботи з учнями та модернізацію навчально-виховного процесу.
Не дивно, що найбільш актуальними виступають у наш час патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають фундамент для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь.
Тому нині, як ніколи, потрібні нові підходи та шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості. При цьому потрібно враховувати, що Україна має древню і величну культуру та історію, досвід державницького життя, які виступають потужним джерелом і міцним підґрунтям виховання дітей і молоді.
Національно-патріотичне виховання учнів – важлива складова формування свідомо розвиненої особистості, яка здатна переосмислити уроки минулого, сприяти формуванню сучасного позитивного іміджу країни, знати та вивчати історію свого краю.
Саме на цих аспектах базується в сучасній школі, а саме в ЗОШ №20, ЗОШ №8 та ЗОШ №19 м. Слов’янська реалізація національно – патріотичного виховання в поурочному та позакласному навчанні.
Враховуючи особливості поточного навчального року, суспільно-політичні умови, в яких перебуває наша держава, виховання свідомих громадян своєї країни, формування у них почуття національної гідності та патріотизму, відповідальності за майбутнє України, ознайомлення з прикладами відданого служіння своєму народу набуває першочергового значення для кожного вчителя.
Відповідно до методичних рекомендацій з патріотичного виховання (Лист МОН України від 27.11.2014р.№ 1/9-61), патріотичне виховання має пронизувати весь навчально-виховний процес, від уроків до позакласних заходів, органічно поєднувати національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне виховання, сприяти формування у дітей та їх батьків національних і загальнолюдських цінностей.
Національно - патріотичне виховання в Слов’янських загальноосвітніх школах І-ІІ ступенів №20, І-ІІІ ступенів №8 та І-ІІ ступенів №19 здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу учнів, їх духовності та культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору та діяльності, спрямованої на процвітання України.
Одним із найбільш яскравих і цікавих напрямків роботи Слов’янських загальноосвітніх шкіл із національно-патріотичного виховання є формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави, виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії, формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу на прикладі життя та творчості видатних українців, які стали для всіх нас взірцем великого служіння Батьківщині – Україні.
І одна з найвеличніших постатей – це постать Т.Г.Шевченка – Великого Пророка України.
З метою систематизації та узагальнення досвіду роботи ЗОШ № 20 з даної теми, у 2009 році шкільним народознавчим гуртком «Берегиня», який працює з 2004 р., керівник – учитель вищої категорії, старший учитель української мови та літератури Магула Н.В., випущено першу збірку – альманах «Фольклор Донеччини». Нині школа має десять збірок, в основі яких – підсумки роботи вчителів на уроках та в позаурочний час з даної проблеми. У 2016 році було презентовано одинадцяту збірку, що об’єднала спільну роботу вчителів ЗОШ №8 та ЗОШ №20 за темою «Виховуємо патріота – громадянина». Ми вдячні адміністрації та педагогічному колективу ЗОШ №8 за підтримку ідеї співробітництва.
До Шевченківських свят ми презентуємо дванадцятий збірник – альманах «Пророче слово Великого Кобзаря», де статті, уроки, позакласні заходи, проекти та виховні години стануть у нагоді усім тим, хто цікавиться історичною спадщиною Т.Г.Шевченка про Україну і українців як націю. Приємно відзначити, що до цієї спільної роботи, крім педагогічного колективу ЗОШ №20 та ЗОШ №8 долучилися методист Слов’янського навчально – методичного центру з української мови та літератури Мазанова Л.П. та адміністрація і вчителі ЗОШ №19.
Беседіна І.Г., заступник директора з НВР Слов’янської ЗОШ №20
Благушина І.Б., заступник директора з НВР Слов’янської ЗОШ №20
«Пророче слово Кобзаря»
В історії залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає, і шанує все людство. До них належить й ім'я великого українського поета Т.Г.Шевченка. Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові.
Шевченко вийшов з народу, жив народом, і не тільки думкою, а й усім своїм життям був із ним міцно і кровно зв’язаний.
Особистість поета, його патріотизм були завжди зразком для його оточення.
Ціною своєї крові народ здобув собі волю, і він, Вічний Кобзар, своїм пристрасним словом наближав той жаданий день свободи! І поки сонце світить над землею, і поки б’ється серце в грудях людей, тебе, Тарасе, не забудуть!
Минуло 203 роки від дня народження славетного сина українського народу, але й сьогодні його слово живе між нами. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила. Які б нещастя і муки не випали на долю нашого народу, він вистоїть, якщо з ним буде Шевченко, його слово. Він завжди підтримував і підтримуватиме нас, додаватиме снаги.
Тож нехай «Заповіт» Великого Кобзаря стане заповітом для нас у справі любові до Батьківщини, збереження мови народу, звичаїв, пісень.
Н.В. Магула, учитель української мови та літератури Слов’янської ЗОШ №20