top of page

КАЛЕЙДОСКОП ПОДІЙ

Свято до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка«Сила Кобзаревого слова: борітеся – поборете!»

Борітеся — поборете,

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая! -

закликав нас Тарас Григорович Шевченко.

Сьогодні, коли український народ відстоює право на вільне життя, ці слова звучать по-особливому.

Цьогоріч Україна відзначає ювілейну дату - 210 років від дня народження Кобзаря.

8 березня 2024 року Донеччина вшанувала велетня національного духу на обласному святі «Сила Кобзаревого слова: борітеся – поборете!». У межах заходу відбувся літературно-мистецький квест для школярів у м. Києві та телеміст з учасниками обласного фестивалю «Тарас Шевченко: погляд крізь століття».

Учасників заходу привітала ректорка Донецького облІППО, кандидат педагогічних наук Юлія Бурцева. Шевченкова творча спадщина – це академія нашого народу, де сконцентровано все: мова, історія, традиції, народна мораль. Юлія Олександрівна висловила глибоку пошану до постаті Тараса Шевченка й удячність усім, хто долучився до шевченківського свята: і учасникам, і гостям.

Стверджуючи роль українського Пророка в становленні національної свідомості українців, свято відкрила Світлана Гарна, проректор з інноваційної та методичної роботи Донецького облІППО, кандидат педагогічних наук.

Шевченківський літературно-мистецький квест став цікавою пригодою для учнів та учениць. Діти мандрували Кобзаревими стежками, виконуючи різноманітні завдання: вгадували полотна Тараса Григоровича, музичні твори, покладені на його поезії; фотографували результати своєї роботи. Сподобалося малечі збирати «наплічник» для

Кобзаря. Обираючи речі, що могли належати письменнику, діти довідалися чимало цікавинок із його життя. А найкращі знавці Шевченкової творчості отримали дипломи та подарунки.

Телеміст з учасниками обласного фестивалю «Тарас Шевченко: погляд крізь століття» дозволив підбити підсумки роботи та презентувати здобутки.

Цьогоріч у межах фестивалю працювала традиційна методична вітальня для вчителів української мови та літератури. З нагоди свята ми запросили колег на «Задушевні розмови про Тарасові вірші: до 210-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка». 27 педагогів представили детальну розробку фрагмента уроку спілкування з учнями, під час якого реалізується аналіз поетичного твору Кобзаря. Замість використання онлайнових сервісів, колеги зробили акцент на діалозі навколо поезій. Це й було важливою умовою заходу.

Хочемо привітати авторів 14 робіт, які презентовані на сторінці методичної вітальні за покликанням https://viddilukrfilolog.wixsite.com/210schev4enku

На фестиваль на честь ювілею Шевченка подано творчі роботи педагогів та учнівства в шістьох номінаціях.

Ліна Костенко писала: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі». Кожен учасник чи учасниця номінації «Авторський поетичний твір, присвячений Тарасові Шевченку» створив неповторний вірш. Учнівські поетичні рядки, учительські філософські роздуми захоплюють неординарністю, натхненням. У поетичний вінок Кобзареві вплетено 43 ліричні поезії. Перемогу здобули 23 автори.

157 учасників представили роботи в номінації «Обкладинка до твору Тараса Шевченка». Свої мистецькі шедеври учні та учениці Донеччини малювали олівцями, писали фарбами, генерували за допомогою цифрових інструментів та штучного інтелекту. Нелегко було членам журі оцінювати оригінальні, яскраві та самобутні обкладинки. Наші вітання 83 переможцям!

Номінація «Промова біля пам’ятника Тарасові Шевченку» об’єднала шанувальників творчості Кобзаря. Креативними учнями області представлено 50 промов, у яких учасники побачили щось своє в постаті митця. Для когось він талановитий поет або художник, а для когось – голос України. Хтось знайшов у творчості Шевченка послання до нащадків. Учасники цієї номінації підтвердили, що мудрість його слова додає всім нам сил і наснаги на майбутнє.

До номінації «Поезії Тараса Шевченка мовами світу» було надіслано 42 роботи художнього перекладу поезій Кобзаря іноземними мовами: англійською, німецькою, французькою, польською та італійською. До участі долучилися здобувачі освіти та вчителі іноземних мов. Після підбиття підсумків переможцями у цій номінації було визначено 34 учасники. Оригінальне бачення лінгвокультурної картини світу, тонке сприйняття прекрасного, прагнення зрозуміти та донести до читача всі барви та емоції поезії свідчать про надзвичайні перекладацькі і творчі здібності учнівства та вчительства Донеччини.

141 роботу зібрала номінація «Постер про Тараса Шевченка іноземною мовою». У них здобувачі освіти презентували письменника як особистість та митця англійською, німецькою, французькою та польською мовами. До участі долучилися не тільки учні закладів загальної середньої освіти, а й вихованці Центрів технічної творчості дітей та юнацтва Донецької області та педагогічних фахових коледжів. Засобами іноземної мови вони відтворили особистість вразливого на все добре й зле, мрійливого й водночас непокірного, вольового сина України. Вітаємо 70 переможців у номінації!

До оргкомітету фестивалю у номінації «Ескіз пам’ятника Тарасові Шевченку» було надано 11 робіт, що віддзеркалюють пошук краси й гармонії. Учасники та учасниці продемонстрували якість презентованих ескізів, креативно підійшли до їх виконання, презентуючи високий рівень міжкультурної комунікації та візуальної культури. Журі відзначило 5 переможців у цій номінації.

Отже, справжньою скарбницею творчості стала палітра фестивалю, із якою можна ознайомитися за покликанням https://vse.ee/chqe .

Відзначає шевченківське свято і Центр вивчення державної мови «СловоДвір», у якому протягом місяця проводяться тематичні заняття, а також формується Padlet-дошка матеріалів, що висвітлюють мистецьке бачення образу Тараса Григоровича в сучасному світі, а також індивідуальне сприйняття творчості письменника. Одна з учасниць та викладачок «СловоДвору» Алла Рущинська, учителька Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 з профільним навчанням, розповіла про діяльність Центру та зробила землякам несподіваний подарунок – продекламувала власну поезію «Третя сорок на війну». Слова Алли Дмитрівни стали своєрідним гаслом сьогоднішнього свята:

Нам не однаково давно, чий хор

Віщує що з розритої могили,

Бо в Україні лише наш собор

Ми боронити будемо щосили.

Дякуємо всім, хто презентував свої роботи, хто долучився сьогодні до свята, вітаємо переможців!

 
 
 

Comments


bottom of page